Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Spotkanie międzynarodowe w Amberg

Relacja uczestniczki

W ramach realizacji programu Erasmus+ “Bauhaus - piękna i zrównoważona przyszłość” wzięliśmy udział w spotkaniu międzynarodowym w Niemczech.

Pierwszy dzień zaczął się od oficjalnego spotkania wszystkich uczestników wymiany międzynarodowej z  dyrektorem szkoły goszczącej. Następnie rozpoczęły się różne aktywności integracyjne, tzw. „ice-breaking activities”, aby „przełamać” barierę między uczestnikami. Cała grupa została podzielona na mniejsze podgrupy, w których była kontynuowana reszta zajęć. Po zajęciach integracyjnych, w nowo dobranych grupach rozpoczęto zwiedzanie i oprowadzanie po szkole, gdzie każda grupka miała przydzielonego nauczyciela oraz niemieckiego ucznia, który w języku angielskim opowiadał o swoim miejscu nauki. Po zwiedzeniu szkoły przez wszystkich oraz obiedzie rozpoczęło się zwiedzanie Ambergu w formie gry miejskiej. Odwiedziliśmy wiele ważnych miejsc w całym mieście, wypełniliśmy karty pracy oraz stworzyliśmy kolaże z selfie. Po zwiedzaniu nadszedł czas na spotkanie z burmistrzem. Następnie wszyscy wyszli na lody, skąd rozchodzono się razem z rodzinami goszczącymi. 

Wtorek rozpoczął się od prezentacji przez uczniów materiałów przygotowanych przed wyjazdem w ramach zajęć Bauhaus związanych z ekologią i ochroną naszej planety, a w szczególności sposobów mądrego gospodarowania surowcami i zasobami w domu i w szkole. Po prezentacjach wzięliśmy udział w warsztatach upcyklingowych, gdzie tworzyliśmy doniczki z pudełek po mlekach i sokach. Po warsztatach nadszedł czas na obiad. Po obiedzie uczestniczyliśmy w wycieczce krajobrazowej na pobliskie wzgórze z barokowym kościołem, ale żeby nadać tej wycieczce dodatkowy akcent ekologiczny, wzięliśmy worki i rękawice i posprzątaliśmy śmieci leżące po drodze.

We środę mieliśmy rozpocząć warsztatami fotograficznymi, jednak ze względu na warunki pogodowe miejsce miały aktywności integracyjne, gdzie mieliśmy szansę poznać niektóre słowa w języku niemieckim, hiszpańskim, włoskim i polskim. Następnie wyruszyliśmy w podróż do Regensburga. Tam uczestniczyliśmy w warsztatach odnośnie zmian klimatu, gdzie mieliśmy szansę zobaczyć różne interaktywne urządzenia i dowiedzieć się więcej o sytuacji naszej planety. Po warsztatach zwiedzaliśmy okolice i centrum Regensburga, skąd wybraliśmy się do Ambergu pociągiem. 

We czwartek zaczęliśmy dzień od spotkania się na dworcu i wyjazdu pociągiem do Norymbergi. Po dotarciu do miasta wybraliśmy się na warsztaty o tematyce chemicznej, szczególnie poświęcone wodorowi, gdzie wykonywaliśmy eksperymenty i mieliśmy szansę dowiedzieć się czegoś nowego o H2 i jego zastosowaniu. Gdy zajęcia dobiegły końca, zrobiliśmy sobie chwilę przerwy, a po niej poszliśmy zwiedzać wystawę w muzeum, której motywem przewodnim były roboty, nowoczesna architektura i kosmos. Następnie zwiedzaliśmy Norymbergę w zabytkowym pojeździe turystycznym, w którym lektor po angielsku opowiadał nam o najsławniejszych miejscach i zabytkach w mieście

W piątek pojechaliśmy busem do miasta Ensdorf, gdzie były przeprowadzane zajęcia odnośnie energii odnawialnej. Po aktywnościach zrobiliśmy sobie przerwę, a następnie wybraliśmy się do miasta Etzelwang. Stamtąd  weszliśmy na górę, na której znajdowała się restauracja, gdzie miała miejsce oficjalna kolacja pożegnalna wraz z rodzinami goszczącymi.

 

Tosia Szczapa, klasa 7a

Pomagają nam