Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

W dniach 08.-11.09.2015r. niewielka, bo licząca zaledwie trzy uczennice z klasy IIa gimnazjum, grupa osób uczestniczyła w organizowanej corocznie we wrześniu przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus wycieczce na Podlasie i do Białegostoku.
Spotkanie z historią: wielokulturowością Podlasia, dziedzictwem magnackiego rodu Branickich herbu Gryf i wreszcie martyrologią Podlasian zsyłanych na przestrzeni wieków w kolejnych falach represji w głąb imperium rosyjskiego a potem sowieckiego.
Lekcja historii: zachwytu nad pięknem polskiego krajobrazu, nauka tolerancji wobec innych nacji i religii, zaduma nad ceną niepodległości.
Wreszcie kulminacja wyjazdu: XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.
Ostatnim punktem naszego programu był uroczysty przemarsz na cześć pamięci Sybiraków zakończony msza świętą. Gdy zjawiliśmy się na miejscu zbiorki, czyli przed pomnikiem Sybiraków był już tam tłum ludzi z tysiąca szkól, szczerze mówiąc byłam pozytywnie zaskoczona tak wysoka frekwencją. Pod pomnikiem wysłuchaliśmy dających do myślenia przemówień w atmosferze spokojnej i dostojnej, co jeszcze lepiej sprzyjało odbiorowi. Następnie ruszyliśmy na przemarsz razem z naszym transparentem na przedzie. Celem przemarszu był kościół, w którym odbyła się już wcześniej wspomniana prze ze mnie msza. Dotarliśmy na nią po nie całej godzinie marszu i zajęliśmy miejsca na trawniku przed świątynią, ponieważ nie było już miejsca w kościele, ale mieliśmy udostępniony telebim do oglądania całej mszy świętej. Uważam, ze najbardziej podniosłym momentem podczas tego dnia był Hymn sybiraków odśpiewany tuz po zakończeniu Eucharystii. Podczas odśpiewywania go czuło się w nim moc: każde słowo miało sens, kryło za sobą czyjąś śmierć i cierpienie, żebyśmy teraz żyli w wolnej Polsce, czyli takiej Polsce jaką mamy dzisiaj. Uroczystości trwały jeszcze do wieczora, ale niestety nie mieliśmy zaszczytu w nich uczestniczyć, gdyż ruszyliśmy w drogę powrotna do Poznania
(Patrycja Skowrońska). 

Wyjazd, podobnie jak wszystkie inne przedsięwzięcia podejmowane przez stowarzyszenie Memoramus, w umiejętny sposób rozpalają w młodych ludziach miłość do przeszłości własnego narodu, zachwyt nad jego dziedzictwem, oraz dojrzałą refleksję nad wagą pokoju i wolności.
Także w tym roku  zapraszam wszystkich zainteresowanych do współpracy w projekcie.  W poniedziałki o 7.40 odbywają się towarzyszące mu zajęcia pt. Człowiek w świecie totalitaryzmów.

Renata Kuśnierczak

Pomagają nam