Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

X Marsz Pamięci

W dniach 21.04-26.04. 2016r grupa młodzieży z naszego gimnazjum wraz z opiekunami po raz kolejny wzięła udział w wyjeździe organizowanym w ramach realizacji projektu „Trwała Pamięć Pokoleń” we współpracy ze Stowarzyszeniem „MEMORAMUS”. Celem podróży był Katyń- miejsce upamiętniające mord dokonany w 1941r na tysiącach polskich żołnierzy w Rosji. Miejsce, które nie pozostawi obojętnym nikogo, kto je zobaczy i poczuje. Pierwszego dnia pobytu w Smoleńsku mieliśmy możliwość zapalenia zniczy przy symbolicznej tablicy z nazwiskiem żołnierza pochodzącego z Wielkopolski i czas na własną refleksję. Był to czas wyciszenia, skupienia i przemyślenia tego w jaki sposób historia wpływa na teraźniejszość. Cisza i spokój tego miejsca wywarły na nas ogromne wrażenie. Kolejnego dnia wzięliśmy udział w    X Marszu Pamięci- marszu polskiej i rosyjskiej młodzieży, która ramię w ramię uroczyście zapalała znicze przy polskich i rosyjskich mogiłach. Marszu który był wyrazem wspólnej niezgody na to, aby taka historia kiedykolwiek jeszcze się powtórzyła. Marszu, w którym każdy z nas jednocześnie patrzył w przeszłość i myślał o przyszłości. Marszu, który na fundamentach wspólnej, trudnej przeszłości ma budować przyjaźń między polską i rosyjską młodzieżą.

Wyjazd ten był dla naszej młodzieży także niesamowitą lekcją historii. Tykocin, Grodno, Nowogródek, Mir to przecież miejsca historycznie związane z Polską, dziś już do Polski nienależące. Jesteśmy pewni, że wyjazd ten na długo pozostanie w naszej pamięci.

Teresa Myszkowska

 

Refleksje uczestników

Wyjazd Memoramus był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Poznałem historyczne miejsca takie jak Katyń, Smoleńsk czy Kuropaty. Oprócz historii Polaków podczas II wojny światowej dowiedziałem się też wiele np. o Nowogródku i Grodnie, miejscowości które zwiedziliśmy po drodze do Rosji. Poznałem wielu nowych przyjaciół, zarówno z Rosji, jak i Polski. Najbardziej zapamiętałem X Marsz Pamięci oraz pobyt na cmentarzu polskim w Katyniu. Wyjazd bardzo mi się podobał i uważam, że pan Dowojna, zakładając stowarzyszenie, miał dobry pomysł, aby pamiętać o Polakach poległych na kresach wschodnich, również moim zdaniem zawsze należy pamiętać o historii.

Marcin Popławski

 

Wyjazd do Katynia był dla mnie niesamowicie emocjonalnym przeżyciem. Pobyt w Memoriale ,,Katyń”, Nowogródek, Smoleńsk. Największe jednak wrażenie zrobił na mnie las w Kuropatach. Te wszystkie krzyże, miejsca masowej mogiły i pojedyncze groby. Wszystko to było dla mnie znakiem, który uświadomił mi prawdziwy rozmiar całej zbrodni i przypomniał, gdzie i po co się tutaj znajduję. Poza częścią oficjalną marszu pamięci miałem czas, żeby głębiej poznać tamtejszą kulturę, w której znajdowały się architektura, muzyka, jak i kuchnia, która w tym przypadku spodobała mi się najbardziej. Wyjazd był także bogaty w kontakty z ludźmi, polską oraz rosyjską młodzieżą, która moim zdaniem okazała się bardzo przyjazna. Poznałem wspaniałych ludzi i zapoznałem się z historią katastrofy, jaka spotkała polskich, a także rosyjskich obywateli.

Mikołaj Dziewiatowski

 

Ten wyjazd będzie dla mnie  pamiątką na całe życie. Szczególnie pamiętam  'dzień polski' w Memoriale. Gdy pierwszy raz zobaczyłem te tablice pogrążyłem się w  smutku i  żalu . Po większością tabliczek nie było żadnego znicza albo innego przedmiotu, który by świadczył o tym, że ktoś odwiedza te groby. Z tymi emocjami towarzyszyła mi gorycz. Nie mogłem uwierzyć, że tyle osób zginęło tak naprawdę za bycie Polakiem.  Na początku czułem żal do Rosjan  jednak następnego dnia, kiedy ich zobaczyłem w X Marszu Pamięci zrozumiałem, że oni też są przeciwko czasom  stalinowskim .

Jakub Kołodziejski

 

W Katyniu zginęło ponad 21000 Polaków i niezliczone liczba obywateli Rosji, lecz dopóki nie zobaczyłam mogił ludzi poległych te cyfry były dla mnie pustymi słowami, dopiero gdy stałam nad grobami uświadomiłam sobie ilu bohaterów musiało oddać za nas życie. Zaskoczyło mnie też ilu naszych narodowych wieszczy żyło na terenie obecnej Białorusi i jak mocno byli z nią związani. Nie żałuję ani jednej chwili spędzonej na tym wyjeździe. Jak będziecie mieli okazję to jedźcie, bo naprawdę warto.

Patrycja Skowrońska

 

Wyjazd na X Marsz Pamięci był dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Była to nie tylko lekcja historii, ale też kultury tego rejonu Europy. Nigdy nie zapomnę tej wyprawy, która obudziła we mnie wielkie emocje.

Jan Bobrowski

 

Jestem uczniem trzeciej klasy gimnazjum. Gdy dowiedziałem się o możliwości udziału w Marszu Pamięci, postanowiłem się zgłosić. Pomyślałem, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, aby pojechać do Katynia i oddać hołd wszystkim poległym. Na dzień wyjazdu czekałem z niecierpliwością. Gdy w końcu dotarliśmy na miejsce, poczułem się bardzo wyróżniony. W pewnym sensie reprezentowałem swój kraj! Cały wyjazd był naprawdę udany. Poznałem wiele wspaniałych osób, z którymi, mam nadzieję, utrzymać kontakt. Co więcej, organizacja była również na wysokim poziomie! Dowiedziałem się wiele na temat polskiej historii i walki o jej niepodległość!

Tomasz Korobacz

 

Jestem niezmiernie zadowolony z wyjazdu zorganizowanego przez stowarzyszenie "Memoramus", który odbył się w dniach 21-26  kwietnia bieżącego roku. Była to okazja nie tylko do zwiedzenia różnych wspaniałych miejsc ale również dotknięcia z "żywą" historią. Doświadczenie wręcz niezwykłe i niepowtarzalne. Mieliśmy sposobność do obcowania z zupełnie inną kulturą i spojrzenia na minione wydarzenia z perspektywy tej drugiej strony. Jest mi bardzo miło, że mogłem brać udział w czymś takim, a także jestem całkowicie pewien, że nigdy nie zapomnę przeżyć i uczuć, które towarzyszyły mi podczas omawianego wyjazdu. 

Filip Rochowiak

Pomagają nam