Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Wyjazd na Podlasie i udział w XVII Międzynarodowym Marszu Zesłańców Sybiru

Coroczna podróż wybranych uczniów Dębinki do Białegostoku, to nie tylko udział w Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru – uroczystości gromadzącej kilkanaście tysięcy osób, także spoza granic naszego kraju a upamiętniającej los osób przymusowo wywożonych w głąb nieludzkiej ziemi; to także lekcja tolerancji na wielokulturowym Podlasiu.

Poniżej sprawozdanie z wyjazdu napisane przez jego uczestników.

Wyjechaliśmy we wtorek, 5 września 2017 rok  o godzinie 6.30. Droga minęła mi szybko, tym bardziej, że na trasie zatrzymaliśmy się w skansenie kurpiowskim w Nowogrodzie. Skansen bardzo mi się podobał; co prawda pan przewodnik nie opowiadał zbyt interesująco, ale i tak zachwycił mnie urok drewnianych chat. Najbardziej spodobał się jednak mały spichlerz, który stał nieco na wzgórzu, do którego niestety nie mieliśmy okazji wejść. Po dotarciu do Białegostoku zostaliśmy zakwaterowani w akademiku Politechniki Białostockiej.

Drugiego dnia wycieczki pojechaliśmy do Supraśla. Tam, na początku zwiedzaliśmy tzw. domki tkaczy – domostwa robotników warsztatów sukienniczych. Następnie doszliśmy do Muzeum Sztuki Drukarskiej. Znajdowało się w nim wiele starych urządzeń drukarskich. Przewodnik pokazywał nam też, jak kiedyś pozyskiwano papier. Dowiedzieliśmy, że dawniej nie używano pergaminu i celulozy, tylko stare lniane szmaty. Były one rozdrabniane przez ogromne młoty i po paru dniach był to gotowy surowiec. Wystarczyło zmieszać go z wodą, nabrać na specjalne sito odcedzić i wysuszyć. Po ciekawym muzeum przyszedł czas na zwiedzanie cerkwi. Mieliśmy szansę zobaczyć wyjątkową obronną świątynię prawosławną. Wnętrze było przepiękne. Nie da się go łatwo opisać, tak jak uroku naszego następnego „przystanku”, jakim była wioska tatarska w innej małej miejscowości - Kruszynianach. Zwiedziliśmy meczet i cmentarz ludności tatarskiej. Nasz przewodnik, rodowity Tatar opowiedział nam o historii jego ludu. Opowieść była pasjonująca, ale niestety nic nie trwa wiecznie i po dwóch godzinach musieliśmy wracać do akademika.

7 września spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadzał nas po Białymstoku, był to bardzo dobry czas, ponieważ przewodniczka dodawała do opowieści dużo wątków osobistych z historii swojej rodziny. Następnie poszliśmy do Muzeum Medycyny. Poznawaliśmy tam nie tylko historię, ale też na przykład jak się robiło tabletki; mogliśmy też zobaczyć, jak kiedyś wyglądały maszyny rentgenowskie i gabinet stomatologiczny sprzed stu lat. Muzeum to znajduje się na dawnym pałacu Branickich, więc przy okazji mogliśmy poznać całą historię pobytu tej rodziny w Białymstoku. Po zwiedzeniu muzeum medycyny, udaliśmy się na koncert. Był to koncert harcerski zorganizowany z okazji marszu Sybiraków, który odbył się następnego dnia. Podczas występu harcerze śpiewali wiele patriotycznych i pięknych pieśni. Ostatnim naszym punktem postoju była synagoga i miasteczko Tykocin. Cały ten dzień wspominam bardzo dobrze.

Piątek, 8 września 2017r. Na marsz przyszliśmy o godzinę za wcześnie, więc z powodu deszczowej aury schroniliśmy się w pobliskiej galerii. Gdy już wszyscy się zebrali, odbyło się uroczyste rozpoczęcie i modlitwa w trzech obrządkach po: katolickim, prawosławnym i ewangelickim. Następnie marsz ruszył. Pochód kończył się w kościele pw. Ducha Świętego uroczystą mszą i uroczystościami przy Pomniku sybiraków znajdującym się tuż obok. Po wysłuchaniu hymnu Sybiraków udaliśmy się do autokaru, którym wróciliśmy do Poznania.

 

Dla zainteresowanych dołączamy nasz Subiektywny (i miejscami z przymrużeniem oka;) przewodnik po Podlasiu:

aron ha-kodesz - http://www.jhi.pl/psj/aron_(ha-)kodesz

atlanty - http://encyklopedia.interia.pl/kultura-sztuka/architektura/news-atlant,nId,2007361

Braniccy - http://www.polskaatrakcyjna.pl/inspiracja/sladami-branickich-na-podlasiu

Bona - http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/6044,sokolka-krolowa-bona-i-cud-gospodarczy.html

Dziewczynka z konewką http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/a/mural-dziewczynka-z-konewka-w-bialymstoku-ocalony-przez-ministra-kultury,9872651/

esperanto - http://www.rp.pl/Edukacja/306199922-Esperanto-na-liscie-UNESCO.html#ap-1

ikona - https://trojmiasto.tv/Jak-tworzy-sie-ikony-7488.html

ikonostas - http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Ikonostas

Jamir http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1623:jamir&catid=76&Itemid=146

jidysz - http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/jezyk-jidysz/

jurta - http://nomoremaps.com/1170/mongolska-jurta-historia-i-savoir-vivre/

kierat - https://www.youtube.com/watch?v=e63qJxL9t14

Kruszyniany - http://www.kruszyniany.com.pl/

Kurpie - http://atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-turystyczne/skansen-kurpiowski-w-nowogrodzie/

mizar - http://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/1686710,Mizar-tatarska-nekropolia-w-Polsce-Zabytek-unikatowy-w-skali-europejskiej

Zamenhof - http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1179907,Ludwik-Zamenhof-i-jezyk-esperanto

papier czerpany - http://manufakturapapieruczerpanego.pl/jak_samodzielnie_zrobic_papier.html

Sybir - http://sybir.bialystok.pl/

Supraśl (r.m.) - http://www.suprasl.podlasie.pl/

Supraśl (r.ż.) - https://www.youtube.com/watch?v=mX0ZnR5QPic

Purim - http://www.fzp.net.pl/swieta-zydowskie/purim

Pulpa papiernicza - https://pl.wikipedia.org/wiki/Pulpa

szlaban - https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlaban_(mebel)

                                                                                                                      Renata Kuśnierczak

Szczepan Damasiewicz

Adam Hermann

Michał Wisełka

 

Pomagają nam