Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Sukcesy Dębinkowych Odyseuszy w USA

19 maja br. grupa 12 dębinkowych Odyseuszy, po wielu miesiącach wytężonej pracy, zbierania i organizowania funduszy, wyruszyła w niezwykłą podróż na drugi koniec świata.

Światowe Finały Odysei Umysłu odbywały się w tym roku w East Lansing w Michigan. Z Polski do USA wyruszyła rekordowa liczba polskich drużyn (ponad 30), mistrzów i wicemistrzów. Ogólnie w Michigan spotkało się ponad 800 drużyn Odyseuszy z całego świata (USA, Niemcy, Szwajcaria, Słowacja, Rosja, Chiny, Korea, Meksyk i inne).

Konkurs rozpoczął się wielką galą i paradą narodów w środowy wieczór. Nasi dębinkowicze , w wielobarwnym tłumie Odyseuszy z całego świata wzięli udział w uroczystym otwarciu Finałów Światowych. W kolejnych dniach nasze drużyny intensywnie przygotowywały się do konkursu, udoskonalając rozwiązanie problemu długoterminowego, które należało przedstawić w języku angielskim. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści spotkali się też ze swoimi amerykańskimi drużynami kumpelskimi, nawiązując nowe przyjaźnie i znajomości. W piątek i w sobotę wzięli udział w warsztatach organizowanych przez NASA, budując wieże odporne na tornada i sprawdzając, czy światło może przekazywać fale dźwiękowe. W międzyczasie nasi Odyseusze oglądali przedstawienia innych drużyn z całego świata i kibicowali polskiej reprezentacji.

Jednym ze stałych elementów konkursu i odysejową tradycją, jest wymiana pinsów i Festiwal Kreatywności, w których oczywiście także wzięliśmy udział, szlifując przy okazji umiejętność porozumiewania się w języku angielskim.

Obie dębinkowe drużyny świetnie poradziły sobie w konkursie zadań spontanicznych, wykazując się niezwykłą kreatywnością. Podobnie rozwiązania problemów długoterminowych („Pociąg do wyzwań” oraz „Przejściowe trudności techniczne”) zachwyciły zgromadzoną publiczność  i wzbudziły entuzjazm amerykańskich sędziów.

Podczas sobotniej gali kończącej Finały Światowe poznaliśmy wyniki  konkursu. Zarówno drużyna ze szkoły podstawowej, jak i drużyna gimnazjalna zajęły II miejsce w konkursie  zadań spontanicznych.

W ogólnej klasyfikacji drużyna gimnazjalistów zajęła VI miejsce (na prawie 50 drużyn), co wiązało się z wyczytaniem naszej szkoły na wielkiej gali (było to dla nas wielkie wyróżnienie!). Z kolei drużyna ze szkoły podstawowej zajęła XX miejsce (na 60 drużyn), co zasługuje na tym większe uznanie, że jest to drużyna, która wzięła udział w konkursie po raz pierwszy.

Po tygodniu konkursowych zmagań obie drużyny wspólnie wyjechały do Yumy w stanie Arizona, gdzie gościły nas rodziny amerykańskich Odyseuszy. Na samym krańcu USA mogli uczestniczyć przez kilka dni w życiu szkolnym i rodzinnym, obcować z nową dla nas kulturą, poznać klimat i krajobraz zupełnie inny od polskiego. W ramach pobytu w Yumie uczniowie odwiedzili m.in. muzeum na terenie historycznego więzienia, przepłynęli na pontonach rzeką Kolorado, zwiedziliśmy San Diego, odwiedzili amerykańską szkołę, odbyli wycieczkę w pobliskie góry, wybrali się na koncert jazzowy.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Poznańskiego Stowarzyszenia Oświatowego, Dyrekcji KE PSO , 

trenerkom: Agnieszce Kroll i Ewie Nawrockiej,

Rodzicom, pani Hani Wawrzyniak za wsparcie i wszelką pomoc w organizacji wyjazdu.

 

Ogromne wyrazy wdzięczności składamy wszystkim sponsorom i darczyńcom,

dzięki którym ta niezwykła przygoda mogła dojść do skutku:

- Firmie BZWBK - Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń

- Firmie Family House

- Firmie Perfexim

- Firmie Jeromino Martens Polska

- Firmie Roche

- Firmie Promag

- Firmie Tubes International

- Firmie ADOB

- firmie Protektor

- Firmie Clip Logistic

- Firmie Tadmar

- Firmie Klause & Stasch Sp. z o.o.

- Firmie Everest Finanse Sp. z o.o.

- Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

- Firmie Veolia Energia Polska

- Firmie Rodan

- Firmie Kabat S. J.

- Firmie Union Investment

- Drukarni Częstochowskie Zakłady Graficzne

- Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu IW-MET II R.Matuszak

- Wielkopolskiemu Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach

- Gminie Tarnowo Podgórne

- Gminie Komorniki

- Zarządowi PSO

- Państwu Karolinie i Pawłowi Seidelt

oraz Anonimowym Darczyńcom.

Pomagają nam