Projekt Trwała pamięć pokoleń w roku szkolnym 2017-2018
Realizację projektu Trwała pamięć pokoleń roku szkolnym wyznaczały przyjęte przez Stowarzyszenie Memoramus punkty.
I tak: we wrześniu trzech uczniów gimnazjum uczestniczyło w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku i wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Podlasiu (patrz: osobne sprawozdanie z wyjazdu na stronie internetowej Dębinki).
3 października uczniowie zaangażowani w tegoroczne działania wzięli udział w uroczystej inauguracji projektu w IV LO w Poznaniu.
Przez cały rok trwały spotkania fakultetu Człowiek w świecie totalitaryzmów, na których uczestnicy projektu przygotowywali się merytorycznie do wyprawy na Wschód. Tym razem było to ośmiu uczniów. W ramach działań projektowych uczniowie ci szczegółowo zajęli się bliżej historią stosunków polsko-ukraińskich.
Tradycyjnie uczniowie wzięli udział w wykładzie nt. zbrodni katyńskiej w poznańskim oddziale IPN.
W lutym 2018 r. do społeczności wszystkich szkół współpracujących ze Stowarzyszeniem Memoramus napłynęła smutna wiadomość o śmierci jego założyciela i prezesa – Pana Wincentego Dowojny. Delegacja naszej szkoły – uczniowie i nauczyciele - uczestniczyła w uroczystości pogrzebowej na cmentarzu miłostowskim.
W kwietniu 2018 r. pięciu uczniów naszej szkoły i dwie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej – p. Beata Chudziak i p. Krystyna Przybył wzięli udział w wyjeździe do Katynia na XII Marsz Pamięci (patrz: osobne sprawozdanie z wyjazdu na stronie internetowej Dębinki). Wyjazd poprzedzony był organizacją na terenie szkoły zbiórki pieniędzy na rzecz parafii katolickiej w Smoleńsku.
Wyniki pracy projektowej oraz relacje z tegorocznych wyjazdów do Smoleńska i Białegostoku zostaną zaprezentowane uczniom starszych klas w kolejnym roku szkolnym: w okolicach 17 września – rocznicy napaści ZSRR na Polskę w 1939r.
Ponadto uczniowie obejrzeli filmy: The soviet story, Dotknięcie anioła, Antek, Katyń, Holokaust – klej do tapet? i Sybirski posag.