Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Oficjalne podsumowanie projektu Trwała Pamięć Pokoleń IX

15 września 2017r. podsumowaliśmy i zamknęliśmy oficjalnie projekt Trwała Pamięć Pokoleń za rok szkolny 2016/2017. Tym razem odnieśliśmy się w szczególny sposób do daty 17 września 1939r. - dnia wkroczenia do Polski wojsk sowieckich oraz jego konsekwencji: eksodusu tysięcy Polaków w głąb ZSRR.

Adam Hermann z klasy IIb, Szczepan Damasiewicz z klasy IIa i Jakub Jończyk z klasy IIIa przedstawili swoim kolegom i koleżankom z gimnazjum oraz klas 7 SP losy Polaków na Wschodzie w latach 1940-1946 – traumatyczne doświadczenia zesłańców, nadzieje związane z tworzeniem polskiej armii pod dowództwem gen. Władysława Andersa, okoliczności powstania polskich dywizji dowodzonych przez Zygmunta Berlinga, kręte i długie drogi powrotu do powojennej Polski… Część relacji oparta była na wspomnieniach rodzinnych Jakuba Jończyka: przedstawicieli licznych rodzin Malinowskich i Szczyglewskich - przymusowo i niemal w całości zesłanych w głąb ZSRR.

Wystąpieniu przysłuchiwał się z uwagą gość specjalny spotkania – pan Marcin Podemski, pracownik Działu Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, który w drugiej części podsumowania odniósł się do wypowiedzi naszych uczniów i uzupełnił ją wieloma ciekawymi, choć często również wstrząsającymi szczegółami związanymi z losem Polaków na Wschodzie. Gimnazjaliści za swoją pracę i gotowość propagowania wśród rówieśników ważnych treści patriotycznych zostali nagrodzeni przez naszego gościa grami edukacyjnymi przygotowanymi przez IPN.

Spotkanie wpisuje się nie tylko w program współpracy ze Stowarzyszeniem Współpracy ze Wschodem Memoramus, ale również w tegoroczny priorytet wychowawczy: Kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich.

Renata Kuśnierczak

 

 

 

Pomagają nam