Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Na tropach żołnierzy generała Andersa

W dniach 1 – 6 grudnia br. w gmachu SKALAR przy ulicy Góreckiej 1 odbywała się niezwykła wystawa zatytułowana „Na tropach żołnierzy generała Andersa” przygotowana przez Społeczne Gimnazjum „Dębinka” oraz Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wydatną pomoc przy organizacji okazali członkowie Stowarzyszenia "Historia Militaris", GRH 1 Samodzielnej Kompanii „Commando" oraz GRH 44/100 - Poczta Polowa. Inicjatywę wsparło Wielkopolskie Muzeum Wojskowe i 15 batalion Ułanów Poznańskich, a patronat nad projektem edukacyjnym, którego częścią jest wystawa objęła Anna Maria Anders – córka generała Władysława  Andersa.

Celem wystawy była prezentacja pamiątek po żołnierzach służących pod komendą gen. Władysława Andersa od 1919 do 1947 roku ze szczególnym zwróceniem uwagi na okres 1941-1945. Chcieliśmy również pokazać na przykładzie 15 batalionu Ułanów Poznańskich oraz Jednostki Wojskowej Komandosów te elementy tradycji, które obecne są nadal w Wojsku Polskim. Okazja do bezpośredniego kontaktu z tak licznymi zabytkami nie nadarza się często ze względu na ich wartość historyczną i materialną, a co za tym idzie – ograniczenia konserwatorskie. Tu większość obiektów można było obejrzeć z bliska, a część nawet wziąć do ręki.

 Adresatami przedsięwzięcia byli uczniowie poznańskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych współpracujących z „Dębinką” w ramach innych projektów historycznych. Z zaproszenia skorzystała Szkoła Podstawowa nr 77, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3, IV LO, Zespół Szkół Budownictwa, XXI LO, XXX LO oraz żołnierze 15 batalionu Ułanów Poznańskich z Wędrzyna. W ciągu 6 dni przez gościnne progi PBG GALLERY przewinęło się niemal 500 osób, co można uznać za bardzo dobry wynik zważywszy, że wystawa była dostępna tylko przez 4 godziny dziennie.

Przedsięwzięciu towarzyszył cykl warsztatów i pokazów multimedialnych przygotowanych przez nauczycieli historii z „Dębinki” oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi. Bardzo ciekawą prelekcję na temat historii komandosów przygotował p. Przemysław Kapturski. Interesujące były także materiały filmowe przygotowane przez znanego pasjonata historii i dziennikarza p. Przemysława Budzicha. Niezwykłym wydarzeniem była też obecność kpr. Kazimierza Kundegórskiego (żołnierza II Korpusu Polskiego) w czasie sobotniego zwiedzania wystawy przez Ułanów Poznańskich.

Wystawa jest pierwszym elementem półrocznego projektu edukacyjnego związanego z losami żołnierzy generała Andersa. Zachęcamy do poszukiwania pamiątek rodzinnych i włączenia się w jego dalsze etapy, o których będziemy sukcesywnie informować.

Pomagają nam