Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Erasmusowe spotkanie w Ambergu

Współpraca międzynarodowa jest ważnym elementem programu Dębinki. Nieustannie poszukujemy nowych możliwości jej realizacji. Od października rozpoczęliśmy wdrażanie kolejnego projektu Erasmus+, tym razem w ramach Akcji 1 w Edukacji szkolnej, Projekty krótkoterminowe KA 122, zatytułowanego Bauhaus - piękna i zrównoważona przyszłość. Każdy z zaplanowanych wyjazdów będzie powiązany z tematami łączącymi elementy geografii, biologii i historii, kształcenia językowego oraz nowoczesnych technologii. Chcąc jak najlepiej zrealizować założone cele, podjęliśmy współpracę z trzema szkołami: Gregor-Mendel-Gymnasium z Ambergu w Niemczech,  Istituto D'Istruzione Superiore “Della Corte Vanvitelli” z  Cava de'Tirreni we Włoszech oraz IES Cerro del Viento z Benalmádena-Malaga w Hiszpanii. Kontakty z nowymi partnerami są wynikiem aktywności naszej szkoły na eTwinning - międzynarodowej platformie edukacyjnej służącej współpracy i wymianie doświadczeń. 

To właśnie Amberg był celem naszej pierwszej erasmusowej wyprawy w tym roku szkolnym. Zadaniem dwójki dębinkowych nauczycieli było uzgodnienie zasad i warunków realizacji projektu z nowymi współpracownikami. W tym celu p. Adam Bech oraz p. Jakub Laszuk w dniach od 8 do 10 listopada odwiedzili Bawarię. Rozmowy dotyczące kwestii programowych, organizacyjnych oraz finansowych trwały trzy dni i zaowocowały podpisaniem deklaracji współpracy. Co chyba jednak znacznie ważniejsze - nasi delegaci mieli okazję poznać osobiście osoby, które będą odpowiedzialne za realizację projektu w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Wyprawa była także szansą zapoznania się z warunkami nauki i pracy w Gregor-Mendel-Gymnasium, a także urokliwą okolicą szkoły. Amberg zachwyca doskonale zachowaną starówką otoczoną średniowiecznymi murami miejskimi, a wśród zabytków najważniejsze to gotycki ratusz z 1356 roku oraz halowy kościół farny pw. św. Marcina z XV wieku. Wideorelację z wizyty przygotowaną przez zespół hiszpański można zobaczyć tutaj:


Pierwsze spotkanie międzynarodowe z udziałem uczniów odbędzie się już w marcu 2023 w Polsce. Powoli rozpoczynamy prace związane z jego przygotowaniem. W maju nasza delegacja spotka się z partnerami w Niemczech, a kolejne dwa wyjazdy zaplanowane są na listopad 2023 (Włochy) i marzec 2024 (Hiszpania).

 

Zespół Erasmus+

Pomagają nam