Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Projekt Trwała pamięć pokoleń w roku szkolnym 2015-2016

Rytm realizacji projektu w minionym roku szkolnym wyznaczały przyjęte przez Stowarzyszenie Memoramus punkty.

I tak: we wrześniu trzy uczennice klas II gimnazjum uczestniczyły w XV Międzynarodowym Marszu Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku i wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Podlasiu(patrz: osobne sprawozdanie z wyjazdu na stronie internetowej Dębinki).

W październiku uczniowie zaangażowani w tegoroczne działania wzięli udział w uroczystej inauguracji projektu w XV LO w Poznaniu.

W listopadzie tematyka katyńska zagościła w Dębince podczas obchodów Święta Niepodległości jako część widowiska teatralno-filmowego Z zasłuchania w przeszłość albo Kołysanka dla miasta. Przywołana została w nim postać kapitana Władysława Rudnickiego, rozstrzelanego w Katyniu mieszkańca poznańskiej Wildy. Podczas przedstawienia dla rodziców i gości mieliśmy zaszczyt gościć panią Wandę Sternę – córkę kapitana, której obecność pozwoliła nam na szczególne upamiętnienie jednego z polskich oficerów. Pani Wandzie towarzyszył ksiądz Adam Błyszcz,  proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu, na terenie której posadzony został katyński Dąb Pamięci poświęcony kapitanowi Rudnickiemu.

Przez cały rok trwały spotkania fakultetu Człowiek w świecie totalitaryzmów, na których uczestnicy projektu przygotowywali się merytorycznie do wyprawy na Wschód.

Najstarsi uczniowie: Jan Bobrowski, Tomasz Korobacz i Filip Rochowiak w ramach działań projektowych przeprowadzili wywiady z dziećmi oficerów poległych w Katyniu: panią doktor Janiną Pańczak, hydrobiologiem – córką kapitana Adama Kowalczyka i profesorem Michałem Kobusiewiczem, archeologiem – synem podporucznika Aleksandra Kobusiewicza. Wynikiem tej pracy jest film dokumentalny Katyń - Pamięć pokoleń. Pierwszy publiczny pokaz filmu miał miejsce podczas spotkania wszystkich szkół biorących udział w projekcie Trwała pamięć pokoleń X, 6 kwietnia 2016r. w VI LO w Poznaniu.

W minionym roku szkolnym zakończono również prace nad dokumentem pt. Na lechickiej ziemi…, który przedstawia zmagania o wzniesienie i lokalizację w Poznaniu pomnika katyńskiego. Film jest oparty na wspomnieniach pana Tadeusza Pateckiego – prezesa Stowarzyszenia Katyń.

W dniach 21-26 kwietnia ośmioro uczniów i dwoje opiekunów – tym razem była to pani Teresa Myszkowska i pan Tadeusz Pietrulewicz – wzięli udział w wyjeździe do Smoleńska na jubileuszowy X Marsz Pamięci. Po raz kolejny było to niezwykłe doświadczenie, o którym uczestnicy opowiedzieli  całej społeczności gimnazjum i uczniom klas 6 na spotkaniu 10 czerwca  2016r., które podsumowywało  tegoroczny projekt. Podczas spotkania miała miejsce także szkolna premiera filmu Katyń Pamięć pokoleń, który spotkał się z uznaniem odbiorców.

Ponadto uczniowie klasy IIIa w ramach lekcji historii i języka polskiego obejrzeli film Andrzeja Wajdy Katyń.

Kolejny rok współpracy ze stowarzyszeniem Memoramus pobudził kolejnych młodych ludzi, uczniów Dębinki, do pochylenia się nad losami polskich oficerów, ale także szerzej: nad historią Polski od czasów powstań narodowych i przekazania swojej wiedzy i doświadczeń kolegom i koleżankom oraz świadomego powiedzenia: Pamiętamy.

 

Renata Kuśnierczak

Pomagają nam