Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Film w Dębince

Film jest przygodą, film potrafi zauroczyć i przenieść w świat wyjątkowy – czasem po prostu inny od tego, w którym żyjemy a czasem w taki, w którym chcielibyśmy żyć. Nic dziwnego, że w Dębince są uczniowie, którzy dają się uwieść Magii kina – zajęciom pozalekcyjnym, pozwalającym odkrywać tajemnice niezwykłego świata ruchomych obrazów.
Cotygodniowe spotkania w pierwszej fazie dają podstawową wiedzę o sztuce filmowej: jej historii i języku oraz gatunkach, muzyce i technice filmowej. Analiza różnych warstw dzieła filmowego prowadzi do odkrycia zadań poszczególnych twórców filmu a stąd już tylko krok do poszukiwania własnego miejsca w tak skomplikowanym przedsięwzięciu jak własna produkcja filmowa.
Tworzenie filmu pozwala i musi łączyć indywidualizm z umiejętnością współpracy. Jeśli nie udaje się ich pogodzić – odciska to swój wyraźny ślad na powstałym obrazie. Jeśli grupa umiejętnie zagospodarowuje przestrzeń łączącej ich pasji – efektem jest nie tylko zapisany materiał, ale także bezcenne doświadczenie wspólnego tworzenia. Prawdziwa przygoda zaczyna się, gdy grupa pojmuje, że oryginalne pomysły i indywidualny wysiłek składają się w spójną całość. Nieoczekiwaną nagrodą zaś jest odkrycie, że efekt końcowy nie stanowi prostej sumy poszczególnych działań, lecz zupełnie nową jakość.
Choć część zajęć jest bogato ilustrowana materiałem filmowym - tradycyjnie Magii kina towarzyszą projekcje Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Są to odrębne spotkania, na które może przyjść każdy uczeń gimnazjum. Pokazujemy filmy należące do klasyki kina - często nie znane już młodemu pokoleniu – lub po prostu takie, które wzruszają, dają do myślenia, zachwycają pięknymi zdjęciami, urzekają muzyką, imponują kunsztem aktorskim, operatorskim lub reżyserskim. Także tu młodzież nie jest tylko odbiorcą – po projekcji bierze udział w dyskusji, dzieli swoimi wrażeniami i odkryciami. W ten sposób Szkolny DKF staje się alternatywą dla niewymagającego kina masowego i miejscem kształtowania dobrego smaku młodych kinomanów.

Renata Kuśnierczak

Pomagają nam