Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Lektury

LEKTURY OBOWIĄZKOWE SZKOŁA PODSTAWOWA – 2016/2017

KLASY 1 – 3

Klasy 1

Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę" (tekst znajduje się w podręczniku)

Julian Tuwim „Warzywa” (tekst znajduje się w podręczniku)

Mira Jaworczakowa „Jacek, Wacek i Pankracek” (fragmenty)

Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”  

Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”                                                          

Danuta Wawiłow „Marzenie” (tekst znajduje się w podręczniku)

Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali” (tekst znajduje się w podręczniku)

Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”

Semestr 2

Julian Tuwim „Abecadło” (tekst znajduje się w podręczniku)

Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)

Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)

Natalia Usenko „Potwór ekologiczny” (tekst znajduje się w podręczniku)

Julian Tuwim „Ptasie radio”

Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)

Marcin Brykczyński „Tata” (tekst znajduje się w podręczniku)

Jan Brzechwa „Żaba” (tekst znajduje się w podręczniku)

 

 Klasa 2a

Hugh John Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Anna Onichimowska „Najwyższa góra świata”

Julian Tuwim „O panu Tralalińskim”

OtfriedPreussler „Malutka czarownica”

Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”

Ludwik Jerzy Kern „Wiersze dla dzieci”

Gösta Knutsson „Przygody Filonka Bezogonka”

Maria Krüger „Karolcia”

Małgorzata Strzałkowska „Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem”

Alan Aleksander Milne „Kubuś Puchatek”

Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii” 

 

Klasa 2b i 2c

Hugh John Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Anna Onichimowska „Najwyższa góra świata”

Julian Tuwim „O panu Tralalińskim”

OtfriedPreussler „Malutka czarownica”

Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”

Ludwik Jerzy Kern „Wiersze dla dzieci”

Gösta Knutsson „Przygody Filonka Bezogonka”

Małgorzata Strzałkowska „Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem”


Klasa 2d

J. Tuwim,O Panu Tralalińskim - (czytamy na lekcji) - 29 IX

G. Knutsson, Przygody Filonka Bezogonka - 24 X

O. Preussler, Malutka czarownica- 28 XI

A. Cz. Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda - I 2017

H. J. Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta - III 2017

A. A. Milne, Kubuś Puchatek - V 2017

A. Lindgren, Emil ze Smalandii - VI 2017

 

Klasy  3a i b

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci. Wyd. Publicat S. A.

Astrid  Lindgren, Dzieci z Bullerbyn

Czesław Centkiewicz, Anaruk, Chłopiec z Grenlandii

Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją

Anna Onichimowska, Najwyższa góra świata

 

Klasy 3c i d

Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”(fragmenty)

Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”

Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”

Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”

Władysław Broniewski „Jesienny wiatr”(tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Michałek”(tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Pan Listopad”(tekst w podręczniku)

Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej- Curie (fragment w podręczniku)

René Goscinny, Jean- Jacques Sempé „ Mikołajek” (fragment w podręczniku)

René Goscinny, Jean- Jacques Sempé „Mikołajek ma kłopoty” (fragment w podręczniku)

Grzegorz Kasdepke „Kacperiada” (fragment w podręczniku)

Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)

 

 

LEKTURY OBOWIĄZKOWE KLASY 4-6 - 2016/2017

 

Klasa 4a

1.      M. Wojtyszko, Bromba i inni – październik 2016.

2.      C. S. Lewis, Opowieści z Narnii (część pierwsza: Lew, czarownica i stara szafa) – listopad 2016.

3.      J. Brzechwa, Akademia Pana Kleksa – luty 2017.

4.      R.  Dahl, Charlie i fabryka czekolady – marzec 2017.

5.      A. Szklarski, Tomek w krainie kangurów– maj 2017.

Klasa 4b

1.     Maciej Wojtyszko, Bromba i inni – 23 września 2016r.

2.     Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa – 4 listopada 2016r.

3.      Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii, cz. 1 – 16 stycznia 2017r.

4.     Roald Dahl, Charlie i fabryka czekolady – 17 marca 2017r.

5.     ………………………………………………wybierzemy wspólnie) -  14 maja 2017.

 

Klasy 5

1.  H. Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy – wrzesień 2016.

2.  J. Parandowski, Przygody Odyseusza – listopad 2016.

3.  Ch. Dickens, Opowieść wigilijna – grudzień 2016.

4.  J. Verne, W 80 dni dookoła świata – marzec 2017.

5.  J. R. R. Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem – maj 2017.

Klasy 6

1. K. Makuszyński,  Szatan z VII klasy – 10.10.2016

2. H. Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy – 14.11.2016

3.  K. Dickens: Opowieść wigilijna – 12.12.2016

4.  B. Mull: Baśniobór / B. Travers: Mary Poppins z ul. Czereśniowej  - 27.02.2017

5. M. Musierowicz: Kwiat kalafiora – 27.03.2017

6. E. E. Schmitt: Oskar i pani Róża – 15. 05.2017

 

Pomagają nam