Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Wyprawa na Sycylię

Nasza podróż rozpoczęła się w niedzielę 21 stycznia 2024 roku, o dziesiątej rano. Spod szkoły ruszyliśmy na lotnisko w Berlinie. Stamtąd polecieliśmy na Sycylię. Wieczorem wylądowaliśmy w miejscowości Catania, skąd pojechaliśmy do Rosolini - miasteczka położonego na południowym wschodzie wyspy. Tam czekał na nas komitet powitalny, złożony z uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli Istituto Comprensivo Statale 'F. D'Amico'. Zaraz po tym rozjechaliśmy się do domów naszych gospodarzy.

W trakcie pięciodniowego pobytu zobaczyliśmy jak wyglądają lekcje we włoskiej szkole.  Uczyliśmy się języka angielskiego, odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii, ale także uczestniczyliśmy w zajęciach, które uwrażliwiały nas na potrzeby innych ludzi. Pierwszy dzień spędziliśmy w całości w naszej szkole partnerskiej poznając jej uczniów, warunki nauki i rozmawiając o problemach osób niepełnosprawnych. Po południu zwiedziliśmy Rosolini i jego barokowe zabytki. 

We wtorek zwiedziliśmy ruiny miasta Ispica oraz kanion Cava d'Ispica. Obserwując skutki katastrofalnego trzęsienia ziemi sprzed kilku wieków mogliśmy tam zaobserwować w jaki sposób zmiany warunków naturalnych wpływają na człowieka.  Po południu spotkaliśmy się w szkole, aby porozmawiać na temat emocji, uzależnienia od narzędzi cyfrowych i problemów nękania w sieci. Wzięliśmy także udział w eksperymencie społecznym, który pokazał nam, że tradycyjne gry i zabawy w gronie rówieśników rozwijają nas społecznie znacznie lepiej niż współczesne cyfrowe zabawki. 

Kolejny dzień zaczął się bardzo poważnie - od dyskusji na temat mediów społecznościowych i zagrożeń z nimi związanych. Ciekawym doświadczeniem była praca nad własnymi filmami, których celem było przeciwdziałanie bullyingowi. Po południu mieliśmy okazję zwiedzić fabrykę czekolady i zabytki miasta Modica oraz jej przepiękne stare miasto. W Modice wytwarzana jest bardzo znana czekolada, której receptura wywodzi się od Azteków i sięga XVI wieku. Do produkcji używa się kakao, cukier trzcinowy oraz przyprawy. Miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie na czele z przepięknym Kościołem Chiesa del Carmine z XIV wieku. Wieczorem odbyło się pizza party w jednej z włoskich tradycyjnych pizzerii. 

W czwartek wykonywaliśmy prezentacje na temat Polski, Włoch i Europy. Wykorzystywaliśmy w tym celu różne techniki komputerowe, programy graficzne. Rozmawialiśmy o budowaniu wspólnoty europejskiej idei obywatelstwa oraz podobieństwach i różnicach w systemach politycznych, tradycjach i historii naszych państw. Po południu pojechaliśmy do Syrakuz zwiedzić zabytki antyczne i stare miasto. 

Ostatniego dnia naszego pobytu, czyli w piątek uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych, gdzie w formie rysunku podsumowaliśmy cały tydzień spędzony we Włoszech. Na koniec odbyło się oficjalne zakończenie wizyty, podczas którego otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w programie ERASMUS+. 

Na dobre naszą przygodę na Sycylii zakończyliśmy w piątek po południu. Pożegnanie było dla wszystkich bardzo wzruszające. Wyjazd ten był jedną z najlepszych przygód w naszym życiu. Pozostawi po sobie wiele pięknych wspomnień, mnóstwo nowych doświadczeń i przede wszystkim nowych przyjaciół, mam nadzieję na lata.Pomagają nam