Spotkanie z dudziarzem
Środa 22 stycznia 2020 była w Dębince dniem wielkopolskiej muzyki ludowej. W ramach realizacji priorytetu edukacyjnego i międzynarodowego projektu Erasmus+ “EuritageID” odbyło się spotkanie z p. Andrzejem Horbikiem.
Nasz niezwykły gość, absolwent Akademii Muzycznej im.Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, były nauczyciel i dyrygent od trzydziestu lat kieruje Zespołem Pieśni i Tańca “Wiwaty”, który działa w Pobiedziskach. W czasie spotkania z uczniami Dębinki zaprezentował wielkopolskie dudy, instrument dziś niemal zapomniany, a jeszcze niedawno bardzo popularny w lokalnym folklorze.
A czym są dudy? To instrument muzyczny dęty, drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Tyle definicja naukowa. W praktyce dźwięk w dudach powstaje przez wzbudzenie drgań stroika powietrzem wydostającym się ze zbiornika zwanego workiem, który jest pompowany poprzez przyciskanie łokciem ręki skórzanego mieszka czy dymki. Z worka powietrze przechodzi przez stroiki do piszczałki – przebierki oraz piszczałki burdionowej – bąka.
Dudy trafiły na ziemie polskie z Azji prawdopodobnie w IX wieku i były popularne aż do pierwszej połowy XX wieku. Nasz gość zaprezentował najbardziej znane w naszym regionie instrumenty z tej rodziny: kozioł biały – weselny, kozioł czarny – ślubny oraz siesieńki lub sierszenki.
Po spotkaniu z uczniami klas 4-6, p. Andrzej zgodził się na udzielenie wywiadu, który zostanie wkrótce opublikowany w formie pliku MP4 w języku polskim i angielskim na naszej stronie internetowej.
Adam Bech