Samorząd w „Dębince” to cała społeczność uczniowska. Naszym celem jest aktywizacja uczniów i stworzenie im możliwości podejmowania autonomicznych działań, które uczą ich aktywnej postawy obywatelskiej, a także realnie wpływają na pracę szkoły i jej wizerunek. Jak do tej pory Samorząd zainicjował i zorganizował min. kolejne edycje Szkolnej Gry Terenowej „Hakun”, liczne dyskoteki szkolne, wieczornice, wyjazdy turystyczno-krajoznawcze w Bieszczady, Beskidy, Góry Izerskie i Karkonosze oraz wiele działań o charakterze charytatywnym.
Szkolny Klub Wolontariusza działa w naszej szkole od 2008 roku. Należą do niego chętni uczniowie szkoły podstawowej, którzy chcą pomagać innym. W ostatnich latach nawiązaliśmy stałą współpracę z Ośrodkiem Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, Stowarzyszeniem Ludzi III Wieku „Świerczewski Krąg” oraz Stowarzyszeniem „Na Tak”. Organizujemy wspólne spotkania (Dzień Seniora, Dzień Dziecka) oraz akcje charytatywne (zbiórki odzieży, zbiórki karmy dla schroniska, „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” itp.). Zależy nam na tym, aby w naszym gronie było jak najwięcej osób chcących pomagać innym. Wolontariuszem może być KAŻDY! WYSTARCZY TYLKO CHCIEĆ!
Szkoła nie musi być nudna! Do szkoły można z uśmiechem iść w sobotę i wracać do niej nawet jeśli ukończyło się ją kilka lat temu! W szkole można zdobywać nowe umiejętności, o których nie śniło się autorom programów i podręczników! Pierwszą, najstarszą i najważniejszą jest HAKUN. Jego nazwa pochodzi od zawołania „hakuna matata”, które znają i rozumieją wszyscy miłośnicy „Króla Lwa”. Ta gra została stworzona przez naszych absolwentów i to oni decydują o jej ostatecznym kształcie stanowiąc obsługę całej imprezy i nadając jej niepowtarzalną atmosferę. Odbywa się zwykle na przełomie września i października łącząc w sobie cechy zabawy integracyjnej dla wszystkich gimnazjalistów oraz starych dobrych harcerskich gier terenowych, w tym INO (Imprez Na Orientację) i gier fabularnych.
Od wielu lat na wszystkich poziomach edukacyjnych realizowane są rozmaite projekty o charakterze teatralnym. Przedsięwzięcia te cieszą się niesłabnącą popularnością. Ostateczne efekty pracy – dłuższe lub krótsze przedstawienia – są nie tylko z wielkim zaangażowaniem przygotowywane, ale również z nie mniejszym zainteresowaniem oglądane. Od jasełek czy drobnych przedstawień słowno-muzycznych, teatrzyków kukiełkowych aż po wielkie, interdyscyplinarne, dwujęzyczne projekty dramatyczne; od kabaretowych skeczy po poważne i poruszające widowiska sceniczne – od wielu lat w „Dębince” mnożą się najrozmaitsze przedsięwzięcia dramatyczne.
Od 2021 roku w naszej szkole działa Szkolny Klub Mediatora. Już ponad 30 uczniów z klas 6-8 przeszło cykl szkoleń zakończonych egzaminem teoretycznym i praktycznym, dzięki czemu oficjalnie pełnili i pełnią funkcję Mediatora Rówieśniczego.
Mediatorzy pomagają swoim koleżankom i kolegom rozwiązywać konflikty i łagodzić szkolne spory. To zdecydowanie trudna, ale jakże piękna rola!
Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Dr C. Samuel Micklus – profesor Rowan University w USA – wymyślił ten program w 1978 r. Patronat nad polską edycją konkursu od 2003 roku sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Od 2007 r. Dębinka bierze aktywny udział, wystawiając grupy w różnych kategoriach wiekowych i zajmując wysokie miejsca w kraju oraz za granicą. Uczestnicy Odysei Umysłu przekonują się, że warto połączyć wiedzę z różnych dziedzin i wykorzystać ją w praktyce. Działając w grupie ludzi o różnych talentach i zainteresowaniach, nabierają szacunku dla odmiennych osobowości – wzajemnie uczą się i inspirują.