Motywowanie nastolatka do nauki

Czy Ty też tak masz? Kiedy prosisz swoje nastoletnie dziecko, aby zabrało się do nauki, odpowiada niechętnym spojrzeniem lub czterema słowami: „Nie. Chce. Mi. Się.” Według badań Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzonego w marcu 2021, aż 49% uczniów uważało, że nauczanie online zdecydowanie nie sprzyja ich motywacji, natomiast 21% określiło tę formę edukacji jako raczej nie sprzyjającą. Na szczęście, uczniowie powrócili do szkół, jednak spadek motywacji pod koniec zeszłego roku szkolnego był nadal widoczny. Minęły już ponad dwa miesiące od początku roku szkolnego. Czy zauważacie u swoich dzieci jakieś pozytywne zmiany? Poniższe wskazówki pomogą Ci znaleźć to, co motywuje Twojego nastolatka do nauki.

  1. Zwiększ jego pewność siebie i poczucie własnej wartości. Niezależnie od jego ocen, świętuj, gdy poszło mu coś dobrze i przypominaj mu o tym, w czym jest dobry. Pamiętaj, że nastolatkowie są bardzo wrażliwi na krytykę, dlatego staraj się nie oceniać. Zamiast tego zauważaj i doceniaj jego wysiłki. Jeśli nastolatek jest świadomy swoich talentów, umiejętności i wiedzy, będzie czerpać większą przyjemność z nauki.

  2. Pomóż mu uczyć się na błędach. Każdy z nas czasami popełnia błędy, ale sposób, w jaki nastolatkowie reagują na potknięcia, może mieć ogromny wpływ na ich dalszą naukę i osiągnięcia. Jeśli Twój nastolatek otrzyma negatywną ocenę z testu lub zapomni ukończyć projekt, pomóż mu znaleźć odpowiedź na to, dlaczego tak się stało i co może zrobić, aby następnym razem było lepiej. Porażka sprawi, że następnym razem inaczej podejdzie do swoich obowiązków.

  3. Daj mu kontrolę (do pewnych granic). Daj mu przestrzeń i pokaż, że mu ufasz. Dla nastolatka bardzo ważnym obszarem funkcjonowania jest autonomia. Potrzebuje czuć, że w pewnych sprawach to on decyduje i wybiera. Należy pamiętać, że wraz z możliwością podejmowania decyzji idzie ponoszenie za nie odpowiedzialności. Zadawaj pytania, które pozwolą mu dostrzec, jak ważne w świetle jego planów jest wykształcenie. Zapewniaj, że w każdej chwili może liczyć na Twoją pomoc. Młodsi nastolatkowie mogą potrzebować więcej wsparcia.

  4. Ustal osiągalne cele. To, co uważane jest za osiągnięcie, może się różnić dla każdego nastolatka. Pamiętaj, że ogrom pracy działa demotywująco. Naucz nastolatka planowania i pokaż mu, jak dzielić materiał na mniejsze partie. Łatwiej opanować jeden temat niż cały dział z podręcznika, zrobić jedno zadanie z matematyki niż pięć. Gdy stawiamy sobie małe cele, szybciej je osiągamy.

Znalezienie tego, co motywuje Twojego nastolatka, z pewnością będzie metodą prób i błędów, ale gdy znajdziesz to, co działa, wyzwania kolejnych tygodni i lat szkolnych będą do ogarnięcia. Wówczas komunikacja między Wami będzie dużo spokojniejsza, a Ty będziesz mógł/mogła skupić się na wyzwaniach swojej pracy. Powodzenia!


Jeśli potrzebujesz dalszych zmian lub masz inne pytania, daj znać!