Z Erasmusem w Słowacji

Celem naszej kolejnej erasmusowej wyprawy, trwającej od 20 do 26 października 2024 roku, była szkoła w miejscowości Lokca (pol. Łokcza) na słowackiej Orawie. Uczestnikami wyjazdu było dwanaścioro uczniów klas 6. Oczywiście poza nauką w szkolnych ławach, organizatorzy spotkania zadbali o to, byśmy mieli okazję poznać choć odrobinę Słowację – skarby jej przyrody, krajobrazu, historii i kuchni… Słowem spędziliśmy tam wspaniały czas ucząc się i bawiąc jednocześnie.

 

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w niedzielę ruszając w długą podróż na Słowacje. Po około 7 godzinach  dojechaliśmy do Lokcy. Na miejscu czekali na nas słowaccy nauczyciele i rodziny goszczące oraz nasi koledzy i koleżanki, z którymi mieliśmy spędzić kolejny tydzień. 

 

W poniedziałek, po poczęstunku i krótkiej ceremonii powitalnej, rozpoczęły się zajęcia, na które wszyscy czekaliśmy. Pierwsza część miała na celu integrację uczestników spotkania. Później odbyły się gry i zabawy,, podczas których uczyliśmy się języka angielskiego. W trakcie kolejnych warsztatów poznaliśmy zasady rozpoznawania różnych gatunków drzew i drewna z nich pozyskiwanego. Dowiedzieliśmy się, co można z różnych rodzajów takiego surowca zrobić. Na koniec budowaliśmy domki dla ptaków. Okazało się później, że wykonane przez nas budki zawiesimy kilka kilometrów od szkoły na granicy torowiska Klin. 

 

Drugi dzień w szkole w całości był poświęcony robotyce. Nasi gospodarze zaprezentowali na czym polega liga robotów Lego, a następnie pokazali, w jaki sposób można nauczyć się budowania i programowania robotów. Przerywnikiem od cyfrowych technologii były zajęcia plastyczne, gdzie uczyliśmy się tworzenia malarskich kolaży z wykorzystaniem jesiennych liści. Po południu umożliwiono nam zwiedzanie zamku orawskiego, wspaniałej budowli górującej nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Zamek wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Powstał prawdopodobnie po pustoszącym te okolice najeździe tatarskim w połowie XIII wieku oraz był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Z zamkowych wież roztaczała się wspaniała panorama na pobliskie góry. 

 

Środa była zaplanowana jako dzień w terenie. Celem wycieczki była najpierw Demänovská jaskyňa – jedna z najpiękniejszych słowackich jaskiń. Czy wiedzieliście, że niektóre ze stalaktytów i stalagmitów w tej jaskini mają ponad 300 tys. lat? Uroda tych niezwykłych form tworzonych przez naturę nas zachwyciła. Po obiedzie wyruszyliśmy zwiedzać Muzeum Ochrony Przyrody i Speleologii w Liptowskim Mikulaszu, gdzie poznaliśmy historię badań jaskiń, florę i faunę Orawy oraz problemy związane z zachowaniem dziedzictwa przyrodniczego tego pięknego regionu. 

 

Kolejnego dnia zajęliśmy się projektem dotyczącym plastiku. Dostaliśmy karty pracy i naszym zadaniem było zorientować się z jakimi rodzajami plastiku mamy do czynienia oraz co się z nich wytwarza. Projekt zakończyliśmy wizytą w firmie zajmującej się segregacją śmieci i odzyskiwaniem surowców. Pozwolono nam na chwilę stanąć przy taśmociągach i pomóc pracownikom w ich zadaniach. To pozwoliło nam na uświadomienie sobie jak ważne jest porządne segregowanie śmieci i jak ciężką pracą jest robienie tego za nas w sortowni. Zaskoczeniem było dla nas odkrycie, że na śmieciach można zarabiać. Popołudnie spędziliśmy odwiedzając jedno z największych torfowisk w Słowacji, a dzień zakończyliśmy wejściem na wzgórze nazywane Rio de Klin, gdzie stoi monument Jezusa przypominający figurę z Rio de Janeiro.

 

Ostatni dzień w szkolne zaczęliśmy od zaprojektowania zwierzęcia, które mogłoby przetrwać zmianę klimatu. Kolejne zadania wykonywaliśmy grupach, w których między innymi kontynuowaliśmy naukę programowania robotów Lego, uczyliśmy się dekorowania tradycyjnych słowackich pierników oraz tworzyliśmy plakaty w programie graficznym. Po tych aktywnościach rozpoczęła się ceremonia pożegnalna i wręczenie certyfikatów. Dzień zakończyliśmy grą w hokeja halowego. Następnego dnia wczesnym rankiem wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski.

 

Wyjazd był dla nas pierwszym w życiu doświadczeniem z wymianą międzynarodową. Chcemy jeszcze! Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją:

Fotorelacja - Słowacja 2024