Piękna i zrównoważona przyszłość, czyli Bauhaus w Benalmadenie.
Projekt Erasmus+ Bauhaus, współfinansowany ze środków UE, realizowaliśmy przez 18 miesięcy we współpracy ze szkołami z Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii i to właśnie Andaluzja była celem naszej ostatniej wyprawy erasmusowej z projektowaniem, krajobrazem i ochroną środowiska w tle. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji
W mobilności wzięło udział sześcioro uczniów oraz troje nauczycieli. Ta nietypowa liczba wynikała z faktu, że spotkanie w Hiszpanii służyło podsumowaniu kolejnego etapu współpracy pomiędzy Dębinką a IES Cerro del Viento, ale także było wstępem do rozmów o następnych projektach, które wspólnie przygotowujemy.
Dla polskiej delegacji hiszpańska przygoda rozpoczęła się 9 marca wylotem z Wrocławia do Malagi. Następnego dnia mieliśmy szansę na poznanie okolic Benalmadeny i Malagi z rodzinami goszczącymi. Poniedziałek rozpoczęliśmy spotkaniem z uczniami ze wszystkich szkół uczestniczących w projekcie, a następnie z władzami miasta. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Benalmadeny oraz na zajęciach w Parku Motyli.
Wtorek był naszym wielkim dniem, w którym po warsztatach związanych z ochroną środowiska oraz projektowaniem i budowaniem ogrodów wertykalnych, wzięliśmy udział w sympozjum podsumowującym znaczną część działań w projekcie. Co warte podkreślenia: każda szkoła przygotowała i przedstawiła prezentację na temat jednego z otaczających Europę mórz. Następnie miała miejsce dyskusja z udziałem ekspertów z Instytutu Oceanografii, Uniwersytetu w Maladze, organizacji pozarządowych i władz lokalnych. Polska delegacja zajęła się Morzem Bałtyckim. Pełna transmisja dostępna jest tu Simposio internacional sobre el cambio climático | Benalmádena | 12 marzo 2024 Inne relacje z tego wydarzenia można zobaczyć pod poniższymi linkami:
La vanguardia
Środę spędziliśmy na zajęciach terenowych w Parku Narodowym Sierra de las Nieves, gdzie poznaliśmy zagrożone gatunki flory i fauny oraz wzięliśmy udział w warsztatach orientacji w terenie i ochrony lasów przed pożarami. Po południu mieliśmy okazję podziwiać uroki malowniczo położonej Rondy. Również czwartek obfitował w działania w terenie począwszy od obserwacji przyrody na górze Calamorro, poprzez zwiedzanie Malagi w tym obserwacje zmian w architekturze miejskiej od starożytności po współczesność, oraz rejs statkiem w poszukiwaniu delfinów i waleni. Piątek to warsztaty analizy wody i materiału biologicznego oraz przepiękna trasa widokowa nad Morzem Śródziemnym. Dzień zakończyła wspólna kolacja pożegnalna. Następnego dnia wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski.