Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Święto Niepodległości

W tym roku przygotowania do Święta Niepodległości przebiegały nie tylko w trudnych warunkach wywołanych pandemią, ale też w atmosferze niepokojów społecznych, które przetaczają się przez nasz kraj.

Tym niemniej grupa uczniów z klas ósmych, która zaangażowała się w przygotowanie tegorocznych obchodów, skupiła się na 40 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Uczestnicy projektu stworzyli film pt. 21. Jego bohaterem są robotnicy i ich 21 postulatów. Uczniowie mieli okazję dotknąć rzeczywistości  dnia codziennego  PRL-u i przełomowego momentu roku 1980. Zapewniam, że mimo koronawirusowych przeszkód, zrobili to z dużym zaangażowaniem i pomysłowością.

Tablice z 21 postulatami robotników z sierpnia 1980 roku były prostym i wyraźnym wyrazem woli społeczeństwa, która zawsze powinna stanowić podstawę działania państwa i - jak się okazało -  ma wielką moc.

Międzynarodowy Komitet Doradczy Programu UNESCO "Pamięć Świata", podczas konferencji programowej w Gdańsku w dniach 28-30 sierpnia 2003 r., uznał tablice za jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku, świadectwo wydarzeń mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw bloku socjalistycznego, których kolebką była Stocznia Gdańska. Na tej podstawie decyzją Sekretarza Generalnego UNESCO z dn. 16.10.2003 r. zostały one wpisane […] na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO "Pamięć Świata".[1]

Film udało się zaprezentować 10 listopada uczniom klas 4-8 i była to w tych rocznikach forma obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole.

Robotnicy sprzed 40 lat znaleźli swój mądry sposób na pokonanie dziejowego zakrętu.

Obyśmy znaleźli w ich postawie drogowskaz na obecny, trudny czas…

 

Renata Kuśnierczak

Prace plastyczne wykonane przez uczniów szkoły Dębinki.

[1] Niezwykła historia Postulatów Solidarności. 2012-08-29. https://www.nmm.pl/aktualnosci/niezwykla-historia-postulatow-solidarnosci [dostęp 2020-11-08].

Pomagają nam