Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Łukasz Wierzbicki w Dębince

W Dniu Dziecka nasza szkołę odwiedził pisarz - Łukasz Wierzbicki. Spotkał się z uczniami klas 2, 3 i 4.  Bardzo interesująco opowiadał o sobie, o tym, jak został pisarzem i o swoich książkach dla dzieci.
Mówił o "Afryce Kazika", gdzie w formie opowiadań przedstawił przygody Kazimierza Nowaka (poznańskiego cyklisty, który w latach 1931-1936 samotnie przebył Afrykę, z północy na południe i z powrotem: rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem). O książce "Dziadek i niedźwiadek", gdzie opisał prawdziwe losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, który z 2. Korpusem Polskim przemierzył szlak z Persji do Włoch. Nie tylko z werwą i zacięciem aktorskim opowiadał, także pokazywał zdjęcia w prezentacji multimedialnej i demonstrował przedmioty, przywiezione z różnych krajów.
Przedstawił  też powieść dla dzieci zatytułowaną "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana". To także historia prawdziwa, osnuta na relacjach Jana di Piano Carpini i Benedykta Polaka z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego. Ostatnia jego książka dla dzieci "Machiną przez Chiny" opowiada o pionierskiej wyprawie motocyklowej Haliny i Stanisława Bujakowskich do Chin w latach 1934-1936. Omawiając ją, próbował  inscenizacji historycznej z udziałem słuchaczy.
Łukasz Wierzbicki zachęcał uczniów do czytania i do spełniania marzeń. Jego marzeniem, jako 6-letniego chłopca, było zostanie pisarzem. I to marzenie się ziściło. „Umówmy się na spotkanie za 30 lat. Sprawdzimy wówczas, czy udało wam się spełnić wasze marzenia, tak jak ja spełniłem swoje.”
Na koniec autor rozdawał autografy. Była to barwne i ekspresywne spotkanie

                                   Krystyna Przybył

Pomagają nam