Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

EKO PIKNIK

W tym roku szkolnym realizowaliśmy w ramach priorytetu wychowawczego szkolny program Edukacja dla Ochrony Środowiska (EDOŚ). W ciągu całego roku miały miejsca różne wydarzenia, związane z tym programem. Na przykład przeprowadzono dwukrotne ważenie plecaków uczniowskich i podsumowano w formie prezentacji wyniki, co miało na celu zwrócić uwagę na obciążanie kręgosłupa. Podano przykłady, jakiego typu plecaki, w jaki sposób noszone, najmniej obciążają kręgosłup oraz z jakich akcesoriów można zrezygnować, by zmniejszyć ich wagę. Podczas szkolnej  Nocki Naukowców mieliśmy wykład absolwenta Dębinki, a obecnie pracownika Wydziału Akustyki na temat hałasu. Wśród uczniów, rodziców i nauczycieli przeprowadzono ankietę dotyczącą uciążliwości hałasu w szkole. Uczniowie przygotowywali liczne projekty np: o roślinach użytkowych i ich znaczeniu dla  człowieka. W Szkolny Dzień Wiosny dębinkowa mama - pracownik Uniwersytetu Medycznego w formie prezentacji – wykładu dla uczniów przedstawiała temat odżywiania i składników pokarmowych. Wtedy też zostały poruszane zagadnienia cywilizacyjnych chorób wynikających z: łakomstwa, spożywania fast foodów albo świadomego głodzenia. Mówiliśmy także o globalnym ociepleniu i lokalnych działaniach, które  temu przeciwdziałają.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem był wieńczący nasz program EKO PIKNIK, który odbył się w Dębince 8 czerwca,  nie zapomnimy  z pewnością przez długi czas.  Było kolorowo, wesoło i aktywnie. Nie zabrakło tańca, dobrej muzyki oraz przepysznego jedzenia. Wszystko to mogło się wydarzyć  dzięki zaangażowaniu rodziców, dzieci oraz nauczycieli – cała społeczność Dębinki spisała się na złoty EKO medal. Wszystkie klasy przygotowały stoiska, na których można było zakupić przeróżne produkty lub wziąć udział w rozmaitych konkurencjach zręcznościowych.

Ale oczywiście na pikniku ekologicznym nie mogło zabraknąć stoiska EDOŚ. Młodzież klas III gimnazjum przygotowała warsztaty na temat zawartości cukru w produktach spożywczych i napojach. Dzieci mogły również dowiedzieć się jak prawidłowo segreguje się odpady. Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się miejsce popularyzacji wód mineralnych i leczniczych. To miejsce stoiska EDOŚ zamieniło się  w uzdrowisko, gdzie delektować się  można było wodą średnio - zmineralizowaną: Muszynianką, Ostromecko, Cisowianką lub leczniczą: Słotwinką, Zuber i Jan. Były to wody działające leczniczo na: układ pokarmowy, tarczycę, przy schorzeniach cukrzycy i na odprężenie.

Na pikniku nie zabrakło również oprawy artystycznej – nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje liczne  talenty: taneczny, wokalny oraz artystyczny.

Gwoździem programu okazał się jednak zdecydowanie Pokaz Mody Papierowej, w którym wzięły udział uczennice Dębinki oraz  panie nauczycielki. Modelki prezentowały się przepięknie na scenie ku ogromnej radości zgromadzonej przed sceną publiczności.  I na koniec pokazu wielkimi brawami została zaproszona na scenę główna projektantka i pomysłodawczyni wydarzenia – Pani Grażyna Bober.

Mamy nadzieję, że piknik sprawił dużo radości i wywołał uśmiech na twarzach młodszych i starszych jego uczestników. I aby tradycji stało się zadość, kolejny piknik już za rok.

Agnieszka Gabrysz

Pomagają nam