Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Projekt Trwała pamięć pokoleń w roku szkolnym 2016-2017

Realizację projektu w minionym roku szkolnym wyznaczały przyjęte przez Stowarzyszenie Memoramus punkty.

I tak: we wrześniu czworo uczniów gimnazjum uczestniczyło w XVI Międzynarodowym Marszu Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku i wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Podlasiu (patrz: osobne sprawozdanie z wyjazdu na stronie internetowej Dębinki).

W październiku uczniowie zaangażowani w tegoroczne działania wzięli udział w uroczystej inauguracji projektu w VIII LO w Poznaniu.

Przez cały rok trwały spotkania fakultetu Człowiek w świecie totalitaryzmów, na których uczestnicy projektu przygotowywali się merytorycznie do wyprawy na Wschód. Tym razem było to trzech uczniów, którzy wyjadą do Katynia prawdopodobnie w kolejnym roku szkolnym.

Tradycyjnie uczniowie wzięli udział w wykładzie nt. zbrodni katyńskiej w poznańskim oddziale IPN.

W ramach działań projektowych uczniowie ci  szczegółowo zajęli się historią rodzinną Jakuba Jończyka, którego przodkowie byli objęci wywózkami w głąb ZSRR z okresu II wojny światowej. Przy tej okazji zgłębiali oni także historię powstawania polskich formacji wojskowych na terenie ZSRR podczas wojny. Wyniki tej pracy zostaną zaprezentowane uczniom gimnazjum  w kolejnym roku szkolnym – w okolicach 17 września – rocznicy napaści ZSRR na Polskę w 1939r.

Realizacji projektu w tym roku towarzyszyły wyjazdy i wycieczki adresowane do szerszej grupy uczniów. Były to: zwiedzanie umocnień z Linii Mołotowa i wizyta w Obozie Zagłady w Bełżcu przez uczniów klas II, lekcje muzealne w Muzeum Żydowskim i refleksja nt. Pomnika Holokaustu, zwiedzanie Muzeum Muru Berlińskiego, zwiedzanie Olympiastadion – świadka igrzysk olimpijskich i faszystowskiej propagandy – wszystko w ramach wycieczki do Berlina klas I. Także klasy I były z wizytą w warszawskim muzeum POLIN.

Ponadto uczniowie obejrzeli filmy: The soviet story, Dotknięcie anioła, Antek, Katyń, Holokaust – klej do tapet? i Sybirski posag.

Także miniony rok współpracy ze stowarzyszeniem Memoramus pobudził kolejnych młodych ludzi, uczniów Dębinki, do pochylenia się nad losami polskich oficerów i choć było ich niewielu – zawsze jest to grupa, która przykłada do tych treści dużą uwagę, ale także serce.

 

Renata Kuśnierczak

Pomagają nam