Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Konkurs literacki: Zaczytana szkoła

BIBLIOTEKA SZKOLNA PRZEDŁUŻA TERMIN DOSTARCZANIA PRAC BIORĄCYCH UDZIAŁ W KONKURSIE DLA UCZNIÓW KLAS 4-6 "ZACZYTANA SZKOŁA" DO 16 KWIETNIA.
TRZYMAMY KCIUKI!

BIBLOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS LITERACKI „ZACZYTANA SZKOŁA” DLA UCZNIÓW KLAS 4-6 SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 „DĘBINKA”.

DO 14 MARCA W BIBLIOTECE CZEKAMY NA TWOJĄ PRACĘ. NALEŻY W NIEJ UMIEŚCIĆ INNE (WŁASNE) ZAKOŃCZENIE WSKAZANEJ PRZEZ NAS LEKTURY. PUŚĆ WODZE FANTAZJI I OPISZ, CO (WEDŁUG CIEBIE) MOGŁO SPOTKAĆ TWOICH ULUBIONYCH BOHATERÓW LITERACKICH. DO DZIEŁA!

OGŁOSZENIE WYNIKÓW 20 MARCA 2018 r. NAGRODY KSIĄŻKOWE CZEKAJĄ!

Kryteria oceny prac dostępne są na stornie internetowej szkoły (w zakładce BIBLIOTEKA).

 

CYTAT DLA UCZNIÓW KLAS PIĄTYCH

[...]

1982

— Co to znaczy?

1983

— To znaczy, że trzeba złożyć uroczystą przysięgę, że wszyscy będziemy sobie pomagać wzajemnie i nigdy żaden z nas nie wyda tajemnic bandy, choćby go siekano na kawałki, a każdego, kto by skrzywdził któregokolwiek z nas, zabijemy razem z całą jego rodziną.

1984

— Rany, ale super!!

1985

— No jasne. A zaprzysiężenie musi odbyć się o północy, w najbardziej odludnym i najstraszniejszym miejscu, jakie tylko znajdziemy. Najlepszy byłby jakiś dom, w którym straszy, ale teraz wszystkie te domy poburzyli przy szukaniu skarbów.

1986

— To nic, najważniejsze, żeby zrobić to o północy.

1987

— Oczywiście. I trzeba przysiąc na trumnę i wszystko podpisać własną krwią!

1988

— Idę na to! To milion razy lepsze niż korsarstwo! Będę siedział u wdowy, choćbym miał nogi wyciągnąć. A gdy zostanę kiedyś prawdziwym zbójcą i moje imię stanie się sławne, wtedy i ona będzie dumna, że wyciągnęła mnie z błota.

 

M. Twain, Przygody Tomka Sawyera

 

CYTAT DLA UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH

[...] Ale nie próbujcie nigdy używać tej samej drogi. Powiem więcej: nie PRÓBUJCIE w ogóle tam się dostać. To się stanie samo, właśnie wtedy, kiedy nie będziecie się o to usilnie starać. I nie rozmawiajcie za dużo o tym wszystkim, nawet między sobą. A innym w ogóle o tym nie wspominajcie, chyba że spotkacie takich, co sami przeżyli przygody tego rodzaju. Co znowu? Po czym to poznać? Och, będziecie o tym dobrze WIEDZIEĆ. Będą mówić dziwne rzeczy, a nawet ich wygląd będzie nieco dziwny. Miejcie oczy otwarte. Coś takiego! Czego oni ich NAPRWDĘ uczą w tych szkołach!

I tu już jest naprawdę koniec przygody ze starą szafą. Ale, jeśli Profesor miał rację, był to dopiero początek narnijskich przygód.

 

C. S. Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa


CYTAT DLA UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH

[...]

- Oczywiście! – rzekł Gandalf. – Dlaczegóż by się nie miały sprawdzić? Chyba nie przestałeś wierzyć w proroctwa tylko dlatego, że sam przyłożyłeś ręki do ich urzeczywistniania? Nie myślisz przecież, że wszystkie swoje przygody i cudowne ocalenie zawdzięczasz wyłącznie szczęściu, które ci sprzyjało tylko przez wzgląd na twoją osobę! Bardzo przyzwoity hobbit z ciebie, panie Baggins, i ogromnie cię lubię, ale mimo wszystko jesteś tylko skromną, małą osóbką na bardzo wielkim świecie.

- Całe szczęście! – roześmiał się Bilbo, podając mu puszkę z tytoniem.

 

J. R. R. Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem

 

KRYTERIA OCENY PRAC:

1. ZGODNOŚĆ ORAZ SPÓJNOŚĆ Z LEKTURĄ.

2. POMYSŁOWOŚĆ.

3. STWORZENIE ŻYWEJ I UROZMAICONEJ NARRACJI.

4. NAŚLADOWNAIE STYLU POWIEŚCI I AUTORA.

5. ORTOGRAFIA, INTERPUNKCJA, ESTETYKA.

 

 

Pomagają nam