Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Ekonomiczny Klucz Do Przyszłości – Finał Konkursu

Przysporzył nam wiele emocji, był okazją do ciekawych, inspirujących spotkań i dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Konkurs o tematyce ekonomicznej tworzymy we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim Oddział Okręgowy w Poznaniu.

W piątek, 12 kwietnia, w zmaganiach finałowych wzięły udział cztery szkoły: Gimnazjum  im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie oraz poznańskie szkoły: Społeczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 4 STO, Szkoła Podstawowa nr 77  im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 i Gimnazjum Dębinka,. W imieniu w/w placówek walczyło 22 uczniów.

Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnego (test przygotowali studenci Koła Naukowego Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy aktywnie włączyli się w organizację konkursu) oraz ustnego (uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach, a następnie dokonali prezentacji nt. planu działań w celu pozyskania środków finansowych na realizację wybranego przedsięwzięcia).

Niespodzianką dla finalistów było bardzo ciekawe spotkanie z członkiem Kapituły Panem prof. dr hab. Waldemarem Frąckowiakiem, który wygłosił wykład inauguracyjny: O gospodarowaniu i dobrym gospodarzu. W niezwykle barwny i przystępny sposób Pan Profesor zobrazował, czym jest gospodarstwo, np. gospodarstwo domowe; jakie działania można podejmować, a czego się wystrzegać w „procesie gospodarowania”, co sprawia, że ktoś jest dobrym gospodarzem. 

Podczas pracy komisji konkursowej, w oczekiwaniu na wyniki, uczniowie mieli okazję odbyć drugie interesujące spotkanie, tym razem z Panem Bogusławem Janiszewskim, autorem książek dla dzieci i młodzieży o ekonomii i polityce, wydanych przez wyd. Publicat,  w serii o „To o czym dorośli ci nie mówią”.  Jedna z nich - "Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią"-  znalazła się na liście lektur, które należało przeczytać, by przygotować się do konkursu. Autor opowiadał nie tylko o swojej książce, ale także o pracy pisarskiej, warsztacie pisarskim i ekonomicznej stronie przedsięwzięcia, jakim jest wydanie książki.

Komisja konkursowa w skład której weszli: Pani prof. dr hab. Kamila Wilczyńska, Pan Tomasz Wróblewski oraz Pan Adam Bech, zwróciła uwagę, że wszystkie zaprezentowane przez uczniów rozwiązania były bardzo ciekawe, a poziom wiedzy i umiejętności finalistów – wyrównany. Ogłoszono następujące wyniki:

Miejsce IV

Anna Prościńska (Społeczna Czwórka), Antonii Świderski (Społeczna Dębinka),  Bartek Bartczak ((Gim  w Zalasewie), Michał Machoj (Społeczna Dębinka), Norbert Kamiński (Społeczna Czwórka), Piotr Vogel (Społeczna Dębinka),

Miejsce III

Jacek Przybylski (Gimnazjum w Zalasewie), Kajetan Kucharski (Społeczna Dębinka)

Miejsce II

Dominik Szymkowiak (Społeczna Dębinka)

Miejsce I

Marcin Szudrowicz (Społeczna Dębinka)

Zwycięzcy wręczono nagrodę – symboliczny Klucz do Przyszłości.

10 spośród finalistów, oprócz dyplomów i nagród książkowych,  otrzymało zaproszenie do firmy Grant Thornton na warsztaty pt. „Przywództwo, pierwsze kroki”.

Składamy serdeczne podziękowania

- Pani prof. dr hab. Kamili Wilczyńskiej, Panu prof. dr hab. Waldemarowi Frąckowiakowi - za wsparcie merytoryczne

- Panom dr hab. Maciejowi Stradomskiemu, dr Piotrowi Stobieckiemu oraz Studenckiemu Kołu Inwestycji Kapitałowych „Profit”– za zaangażowanie w przygotowanie konkursu;

– Panu Tomaszowi Wróblewskiemu - za pomysł i pomoc w organizacji;

Wyrazy wdzięczności składamy Narodowemu Bankowi Polskiemu Oddziałowi Okręgowemu w Poznaniu, szczególnie Panu Dyrektorowi Andrzejowi Chmieleckiemu oraz Pani Izabeli Pietrzak za wspaniałą, kreatywną współpracę.

 

 

 

Pomagają nam